کانن یا نیکون

کانن یا نیکون

یکی از سوالات مهمی که عکاسان مبتدی و حرفه‌ای دارند، این است که کدام دوربین می‌تواند بهترین انتخاب در یک بودجه مشخص یا مدل خاص باشد. در این میان نام دو برند معروف و البته محبوب یعنی نیکون و کانن به‌میان می‌آید. حقیقت این است که نمی‌توان به‌صورت دقیق یکی را بهترین نامید. هرکدام از دوربین‌ها معمولا کیفیت یکسانی دارند و به‌لحاظ استفاده از سنسور یا ابزارهای جانبی که در کنار آن‌ها استفاده می‌کنیم، می‌توانند به‌اندازه جزئی با یکدیگر تفاوت داشته باشند.

در اینجا ما باتوجه به سه مورد مهم کیفیت عکس، کیفیت فیلم‌برداری و لوازم جانبی این دوربین‌ها، اقدام به بررسی این دو برند می‌کنیم و مشخص می‌شود که چه نکات مهمی باعث می‌شود که ما بتوانیم بهترین انتخاب خود را داشته باشیم.

بررسی دو برند کانن و نیکون از لحاظ کیفیت عکس

کیفیت عکس ارتباط مستقیمی با ابعاد سنسور و لنز به‌کار برده شده در آن دارد. عکاسان غیرحرفه‌ای بهتر است در ابتدا با APS-C کار کنند و سنسورهای فول‌ فریم بیشترین کاربرد را برای عکاسان حرفه‌ای دارد. عکس‌برداری با یک مدل غیر فول فریم از هر دو برند کانن و نیکون DLSR تفاوت چندانی با مدل‌های کمی گران‌تر ندارد و گفته می‌شود که حتی ارزان‌ترین ابعاد سنسور یک دوربین هم هم‌اندازه با دوربین‌هایی است که ابعاد سنسور ‌آن‌ها غیرقابل تعویض و دستکاری است. بنابراین در این زمینه شما تفاوت چشم‌گیری در کیفیت دوربین مشاهده نخواهید کرد و صرفا با تهیه یک سنسور غیر فول فریم با قیمتی کمی گران‌تر نمی‌توانید تفاوت‌ها را احساس کنید.

یک دوربین DLSR کیفیت بهتری نسبت به دوربین‌های خانگی یا همان کامپکت دارد. این دوربین‌ها وضوح بهتری دارند و مخصوصا در عکاسی نور کم، تفاوت بارز خودشان را نشان می‌دهند. در شرایط عادی حتی مدل‌هایی که از هر دو برند کانن یا نیکون انتخاب می‌کنید، معمولا در نور زیاد عملکرد یکسانی دارند و برای تجربه جلوه حرفه‌ای یک دوربین خوب، باید به‌سراغ عکاسی در شب بروید.

بررسی دو برند کانن و نیکون از لحاظ کیفیت فیلم‌برداری

اگر از دوربین خود برای کارهای شخصی و غیرحرفه‌ای استفاده می‌کنید، بازهم تفاوت چندانی در قسمت فیلم‌برداری دوربین‌های کانن و نیکون مشاهده نخواهید کرد. اکثر دوربین‌های نیکون در زمینه تنظیم میزان باز شدن دیافراگم لنز دوربین، عملکرد خودکار دارن، در صورتی که دوربین‌های کانن امکان تنظیم دستی آن را به شما می‌دهد. البته گفتنی است که این قابلیت تنها برای کارهای ساخت فیلم کاربرد دارد. تنظیمات دوربین‌های کانن در این زمینه بهتر است و حتی در زمینه صدا هم می‌توانید، کیفیت فیلم‌برداری خود را بالا ببرید.

مدل‌های گران‌تر هر دو برند کانن و نیکون در زمینه فیلم برداری بازهم تفاوت چندانی ندارند و صرفا در مدل‌های پایین و مشابه، کانن همیشه برنده خواهد بود. دوربین‌های ارزان قیمت کانن از نظر تنظیم و ارائه کیفیت بالای تصویر، عملکرد بهتری از نیکون دارند و بنابراین اگر تنظیم دقیق می‌خواهید و از دوربین برای کارهای حرفه‌ای استفاده می‌کنید، بهتر است مدل‌های مختلف کانن را در انتخاب‌ّهای نهایی خود قرار دهید.

بررسی دو برند کانن و نیکون از لحاظ لوازم جانبی

می‌دانیم که معمولا لوازم جانبی همه‌ی برندهای دوربین عکاسی و فیلم‌برداری، توسط شرکت‌های دیگر تهیه و ساخته می‌شود. مزیت بزرگ این شرکت‌ها طراحی یک لنز یا حتی یک کیف ساده، مناسب برای استفاده هر دو برند است. نکته‌ای که قطعا برندهای و نیکون در ارائه لوازم جانبی دوربین‌های خود، چنین قابلیتی ندارند و آن را مختص دوربین‌های خودشان طراحی می‌کنند. برندهایی مثل تامرون و سیگما در این زمینه صاحب نام هستند و دست به‌تولید موازی با برندهای کانن یا نیکون می‌کنند.

در زمینه لوازم جانبی دوربین‌ّها، کانن و نیکون هیچ برتری نسبت به همدیگر ندارند و دلیل این امر هم ورود شرکت‌های همکار و کیفیت بالایی است که ارائه می‌کنند. این کیفیت بالا سبب می‌شود که خریداران هم انتخاب بهتری داشته باشند و معمولا برای هر دوربینی از هر برندی که باشد، می‌توانید لنز، فلش و دیگر لوازم جانبی را به‌راحتی خریداری کنید.

نتیجه‌گیری

به‌طور کلی انتخاب یک دوربین مناسب برای کاربران حرفه‌ای کمی نیاز به کارشناسی افراد متخصص در این زمینه را دارد. اگر از فروشگاه‌هایی با داشتن نسخه‌های محدود از این دو برند خریداری می‌کنید، انتظار کارشناسی دقیق از آن‌ها را نداشته باشید. آن‌ها برای فروش دوربین موردنظر خود، روی یکی از برنداه اصرار کرده و آن‌ را بهترین معرفی می‌کنند.

سعی کنید اگر می‌خواهید بهترین انتخاب را داشته باشید و دنبال دوربینی با ابعاد سنسور خاص یا کیفیت مشخص هستید، به فروشگاه‌های تخصصی سر بزنید و از مشاوره‌های بدون تعصب آنان استفاده کنید.