قیمت خودرو دست دوم را چگونه محاسبه می کنند؟

قیمت خودرو دست دوم را چگونه محاسبه می کنند؟

هر کسی که قصد خرید خودرو دست دوم داشته باشد حتما با این مسئله مواجه شده است که قیمت پیشنهادی فروشنده بیشتر از قیمت مد نظر خریدار است. طبیعی هم هست. فروشنده می خواهد به بالاترین قیمت بفروشد و خریدار هم می خواهد با مناسب ترین قیمت خرید کند. محاسبه قیمت خودرو دست دوم قواعدی دارد که در اینجا باهم مرور می کنیم.

نحوه محاسبه قیمت خودرو دست دوم

قطعا هرچقدر قیمت صفر خودرو بیشتر باشد قیمت دست دوم آن هم بیشتر است. موارد فنی و ظاهری نیز در قیمت گذاری بسیار مهم هستند. اینکه خودرو چقدر کار کرده و آیا خطی روی بدنه وجود دارد یا خیر نیز در تعیین قیمت موثر هستند.


کارکرد خودرو

معمولا هر خودرو سالانه بین 20 تا 25 هزار کیلومتر کار می کند. اگر بخواهید خودروی سالمی با کارکرد زیر 1000 کیلومتر بخرید 4 درصد افت قیمت نسبت به صفر خواهد داشت و اگر بیشتر کار کرده باشد 8 درصد افت قیمت دارد. البته درباره کارکرد خودرو حتما مراقب باشید که کیلومتر شمار را دستکاری نکرده باشند. برای این کار هم می توانید از فردی که تخصص دارد کمک بکیرید. بهتر است وضعیت داخل ماشین و وضعیت موتور را هم با میزان کارکرد مقایسه کنید و ببینید تطابق دارند یا خیر.

مدل اتومبیل

به نسبت اینکه خودرو مربوط به چند سال پیش باشد مقداری از قیمت صفر آن کاسته خواهد شد. اگر خودرو مربوط به سال پیش باشد 10 درصد، برای 3 سال پیش 24 درصد و برای 5 سال پیش حدودا 30 تا 35 درصد کاهش قیمت خواهد داشت. 


عمر مفید خودرو

بهتر است از عمر مفید خودرویی که می خواهید بخرید مطلع باشید و پس از خرید مجبور نشوید هر روز را در تعمیرگاه سپری کنید.

رنگ داشتن ماشین

اگر ماشین تصادف کرده باشد و رنگ شدگی داشته باشد به ازای هر رنگ شدگی 3 تا 6 درصد کاهش قیمت خواهد داشت. بهتر است دقت کنید کجای ماشین رنگ دارد. مثلا اگر کاپوت رنگ دارد ممکن است در اثر تصادف موتور یا سایر قطعات نیز اسیب دیده باشند. 

وضعیت موتور و سایر قطعات

وضعیت فنی خودرو مانند روغن سوزی، دود کردن، مشکل در ترمز گیری و ایراداتی از این قبیل بسیار مهم تر از موارد ظاهری هستند و باعث افت قیمت خودرو می شوند. بهتر است از کارشناس کمک بگیرید و خودرو را از نظر فنی به خوبی بررسی کنید. 

لوازم یدکی ماشین

اگر لوازم یدکی ماشین به سختی در بازار پیدا شود باعث کاهش قیمت خودرو می شود و در عین حال هزینه شما پس از خرید را هم افزایش می دهد زیر خودروهای دست دوم به قطعات جانبی بیشتری نیاز دارند.