راهنمای خرید دوربین

راهنمای خرید دوربین


اگر قصد دارید برای اولین بار دوربین بخرید احتمالا سوالات زیادی دارید. اینکه چه دوربینی بخرید که مناسب کار شما باشد یا کیفیت کدام دوربین بهتر است و هزاران سوال دیگر ممکن است ذهن شما را آشفته کرده باشد.

در این مقاله به شما کمک می کنیم که معیار های خرید دوربین را بدانید. حتی اگر قبلا هم دوربین خریده اید خواندن این مقاله باز هم برایتان مفید خواهد بود.

 1. چه دوربینی برای من مناسب است؟

برای اهداف متفاوت دوربین های مختلفی طراحی شده است. برای اینکه خرید مناسبی داشته باشد باید نیازهای خود را بدانید.

دوربین گوشی های هوشمند امروزی بسیار با کیفیت هستند و برای عکاسی روزمره و عادی کافیست اما اگر می خواهید به صورت حرفه ای عکاسی کنید خواهید دید که نداشتن زوم اپتیکال و سایز کوچک سنسور برایتان مشکل ایجاد می کند. به منظور عکاسی حرفه ای بهتر است سراغ دوربین های دی اس ال آر یا بدون آینه بروید.

درباره دوربین های بدون آینه باید این نکات را بدانید که آن ها در سایز کوچکتری ارائه می شوند و مجهز به منظره یاب الکترونیکی هستند که قابلیت هیستوگرام زنده دارد، قیمت این دوربین ها بالاتر است و لنزهایی با تنوع کمتر و گران تر دارند.

دوربین های DSLR لنزهای متنوع تر و ارزان تری دارند و باتری آن ها نیز دو تا سه برابر دوربین های بدون  آینه قدرت دارد.
اگر می خواهید برای عکس برداری از فعالیت های ورزشی خود دوربین بخرید  بهتر است بتوانید آن را به خود متصل کنید. برای این منظور دوربین های ورزشی مناسب هستنند که می توانید با نگهدارنده هایی به سر، کمر یا مچ خود متصل کنید. این دوربین ها کیفیت بالایی نیز دارند.

 1. سایز سنسور

مزیت سنسور بزرگتر این است که نور بیشتری را جذب می کند و نویز تصویر نیز کمتر خواهد بود، در عین حال کیفیت نهایی نیز بسیار بهتر از عکسی که با سنسور کوچک گرفته شده است.
تصویر بالا اندازه سنسورها را در مقایسه با یکدیگر نشان می دهد.

DSLRهای پیشرفته غالبا از سنسورهای فول فریم استفاده می کنند و نوع معمولی آن ها و دوربین های بدون آینه نیز از سنسورهای APS-C بهره می برند.  هرچه سایز سنسور بزرگتر باشد قیمت دوربین نیز بالا می روند به همین خاطر دوربین های فول فریم بسیار گران هستند. با اینکه دوربین گوشی های هوشمند کیفیت خوبی دارند اما از آنجا که سایز سنسور آن ها بسیار کوچک است نمی توان آن ها را هم سطح دوربین های DSLR داشت. 1. اهمیت مگاپیکسل

معمولا هر فروشنده ای برای جذب مشتری عدد مگاپیکسل را مطرح می کند. شاید فکر کنید هرچه این عدد بالاتر باشد کیفیت دوربین بهتر است اما اینطور نیست و این عدد تنها نشان دهنده تعداد پیکسل های هر عکس است.

اگر می خواهید عکس هایتان را چاپ کنید باید بدانید با یک دوربین 4 مگاپیکسلی می توانید یک عکس در ابعاد متعارف 4*6 یا 7*5 چاپ کنید.  اگر می خواهید عکستان را در ابعاد 10*8 چاپ کنید و کیفیت خوبی داشته باشید تنها 8 مگاپیکسل کیفیت می کند و با یک دوربین 20 مگاپیکسلی نیز می توانید تصاویر فوق العاده ای در ابعاد 12*18 چاپ کنید. 

پس اگر با ابعاد بزرگ سر و کار دارید این عدد برایتان مهم خواهد بود و در غیر اینصورت تنها جنبه تبلیغ دارد. 1. فرمت های عکس

برای اینکه تفاوت بین فرمت های JPEG و RAW را توضیح دهیم باید بگوییم برای عکس فرمت RAW حکم مواد اولیه آشپزی را دارد که می تواند با پردازش آن را به فرمت های دیگر تبدیل کند.


برای عکاسی منظره، عکاسی در نور کم، پرینت در سایزهای خیلی بزرگ و برای پوشاندن عیب های عکاسان آماتور از فرمت خام استفاده می شود اما برای عکاسی خبری و ورزشی دیگر نمی توان از این فرمت استفاده کرد زیرا حجم بافر به سرعت پر می شود. در خرید دوربین حتما دقت کنید که فرمت خام را پشتیبانی می کند یا خیر.


 1. بدنه

برای اینکه از دوربینی که می خرید به خوبی استفاده کنید باید بتوانید آن را راحت در دست بگیرید. اگر دوربین در دستتان راحت نباشد عملا بی استفاده خواهد بود. مکان قرارگیری دکمه ها نیز مهم است و باید بتوانید با آن ها ارتباط برقرار کنید. مخصوصا اگر چپ دست هستید به این مورد بیشتر دقت کنید. 

هر چه دوربین سبک تر و کوچک تر باشد حمل کردن و عکاسی کردن با آن نیز آسان تر خواهد بود.


 1. لنز قابل تعویض

اگر عکاسی حرفه ای می کنید یا از مناظر طبیعی عکس برداری می کنید باید لنز قابل تعویض داشته باشید. در غیر اینصورت نیازی نیست که دوربینی با قابلیت تعویض لنز بخرید.

اگر فکر می کنید بعدا بخواهید قابلیت های دوربین خود را افزایش دهید سراغ دوربین های DSLR بروید. اگر می خواهید از همان لنز روی کیت دوربین استفاده کنید هم بهتر است دوربینی بخرید که روی خودش لنز داشته باشد.


لنزها دو مشخصه دارند که بیانگر کمترین و بیشترین فاصله کانونی است. نسبت این دو کمیت میزان بزرگنمایی اپتیکال را مشخص می کند. مثلا اگر لنز شما 18-270 میلیمتری باشد قدرت زوم 15 برابر دارد

لنزها از منظر فاصله کانونی به 5 دسته سوپر واید، واید، نرمال، تله فوتو و سوپر تله فوتو تقسیم می شوند که با توجه به نیاز خود می توانید یکی از آن ها را انتخاب کنید.

 1. حساسیت سنسور یا ایزو

این قابلیت مربوط به قدرت عکاسی در شب است. هرچه میزان ایزو بیشتر باشد می توانید عکس های روشن تر و کم نویز تری در شب بگیرید.می توانید ایزو را به دقت تنظیم کنید و باعث هماهنگی دیافراگم و سرعت شاتر بشوید و در نتیجه عکس های با کیفیتی ثبت کنید. 

توجه داشته باشد اگر میزان ایزو از یک مقدار مشخص، که این مقدار هم به نوع دوربین بستگی دارد، بیشتر شود عکس نویز می گیرد. 1. وایت بالانس یا تراز سفیدی

اگر بخواهیم ساده بگوییم این معیار موارد سفید و سیاه تصویر و طیف رنگی میان آن ها را مشخص می کند. اگر می خواهید حرفه ای عکاسی کنید بهتر است دوربین تان قابلیت تنظیم دستی وایت بالانس داشته باشد البته در غیر اینصورت نیز دوربین ها حالت های خاصی از وایت بالانس را در احتیار عکاس قرار می دهند.

 1. سرعت شاتر

برای اینکه بهتر با عملکرد شاتر آنا شوید باید بدانید کار شاتر این است که مانع ورود نور به دوربین شود. در واقع وقتی دکمه شاتر را فشار می دهید این دریچه باز می شود و نور به سنسور برخورد کرده و عکس گرفته می شود. شاید برایتان سوال شود که بالا بردن سرعت شاتر چه سودی دارد؟ اگر می خواهید از سوژه های متحرک عکس بگیرید می توانید سرعت شاتر را بالا ببرید و بدون اینکه عکس تار شود تصویر خوبی ثبت کنید. در دوربین های DSLR می توانید سرعت شاتر را تنظیم کنید.
البته همانطور که گفته شد برای اینکه عکس خوبی بگیرید باید دیافراگم و ایزو را نیز تنظیم کنید. وقتی سرعت شاتر کم باشد نور کمی وارد دوربین می شود و اگر این چند مورد با هم تنظیم نباشند عکستان تاریک خواهد شد.


 1. فوکوس

با قابلیت فوکوس می توانید تمرکز چشم بیننده را به سمت نقطه مورد نظرتان هدایت کنید. برای اینکه این کار را به خوبی انجام دهید باید بتوانید به سرعت و به دقت روی نقطه مورد نظر فوکوس کنید. این کار با نیمه فشردن دکمه شاتر انجام می شود. 

قابلیت فوکوس یکی از مهم ترین معیارهای خرید دوربین است پس حتما در هنگام خرید این قابلیت را تست کنید. برای اینکه بدانید قدرت فوکوس دوربین خوب است یا نه باید سرعت تعویض فوکوس بین سوژه های دور و نزدیک را چک کنید. اگر سرعت فوکوس کم باشد به مشکل خواهید خورد.

در درون کاردر تصویر نقاطی وجود دارند که می توانید آن ها را روی سوژه عکاسی خود قفل کنید. به این ها نقاط فوکوس گفته می شود. وقتی با منظره یاب محیط اطراف را نگاه کنید این نقاط را به صورت مجموعه ای از نقاط درون مربعی کوچک خواهید دید که با الگوی مشخصی قرار گرفته اند.

در برخی دوربین ها تعداد نقاط فوکوس بسیار زیاد است در این حالت تنها می توانید روی یک نقطه فوکوس کنید یا اینکه از یک محدوده مشخص استفاده کنید.

 1. فیلم برداری

تا اینجا درباره مباحث مربوط به عکس برداری صحبت کردیم. اگر می خواهید با همان دوربین عکاسی فیلم برداری نیز انجام دهید در ادامه با ما همراه باشید. درست است که تقریبا تمام دوربین ها قابلیت فیلم برداری دارند اما اگر یک دوربین کامپکت یا یک DSLR معمولی دارید اصلا روی قدرت فیلم برداریآن حساب نکنید.

اگر می خواهید یک دوربین هم برای عکاسی و هم برای فیلم برداری بخرید بهتر است فقط سراغ DSLRهای حرفه ای یا دوربین های بدون آینه بروید. سرعت فوکوس، ارائه تنظیمات دستی حین فیلمبرداری، سنسور بزرگ برای دریافت حداکثر نور بدون بوجود آمدن نویز و داشتن لرزش گیر از مواردی است که حتما باید در حین خرید به آن ها دقت کنید.
 1. کارت حافظه

کارت حافظه دوربین معمولا در فرمت های SDHC (ظرفیت بالای امن دیجیتال) و SDXC (ظرفیت بالای گسترده امن دیجیتال) تولید می شود. البته برخی برندها نیز کارت حافظه اختصاصی تولید می کنند ولی بهتر است اگر این از برندها خرید می کنید دقت کنید دوربین مورد نظرتان بتواند فرمت های دیگر را نیز ساپورت کند.

دو فرمت متعارف گفته شده تنها در میزان ظرفیت ذخیره سازی با هم متفاوت هستند. مورد اول از 4 تا 32 گیگابایت ظرفیت دارد و مورد دوم معمولا از 64 گیگابایت تا 2 ترابایت حافظه دارند.
کارت های اس دی در 4 دسته بندی سرعتی ارائه می شوند که با اعداد 2، 4، 6 و 10 نشان داده می شوند. این اعداد بیانگر سرعت با واحد مگابایت در ثانیه هستند. کلاس 10 بیانگر سرعت 10 مکابایت در ثانیه و پرسرعت ترین کارت است.

اگر می خواهید عکس و فیلم های خود را به صورت خام و با کیفیت بالا ذخیره کنید  از کارتی با سرعت بالا استفاده کنید. کارت کلاس 10 با قابلیت UHS برای این کار مناسب است.

در اینجا باید توضیح دهیم که قابلیت UHS به بالاترین سرعت تئوری یک کارت گفته می شود. بیشترین سرعتی که این کارت ها می توانند داشته باشند 104 مگابایت در ثانیه ست و اگر کارت قابلیت UHS-II داشته باشد سرعتش به 312 مگابایت در ثانیه می رسد.

 1. باتری

دوربین ها با باتری های لیتیوم یونی، هیدرید نیکلی، کادمیوم نیکلی و باتری های قلمی و نیم قلمی یک برا مصرف ارائه می شوند. 

درباره باتری مورد نیاز چیزی که مهم است تعداد شات های دوربین است. با هربار شارژ می توانید 200 تا 400 فریم در دوربین های بدون آینه و 600 تا 1000 شات در دوربین های DSLR ثبت کنید. اگر می خواهید با دوربین بدون اینه از طبیعت یا حیات وحش عکاسی کنید حتما پاوربانک و باتری اضافه به همراه داشته باشید.  1. ارتباطات بی سیم

اگر می خواهید عکس هایتان را به راحتی به تلفن همراه منتقل کنید و در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید حتما به قابلیت های بی سیم و اتصال به وای فای یا بلوتوث یا NFC توجه کنید. در برخی دوربین ها نیز می توانید برنامه هایی مخصوص کنترل از راه دور دوربین نصب کنید.
در نهایت بهتر است در هنگام خرید به تمام مواردی که برای شما اولویت دارند توجه ویژه داشته باشید و اطلاعات کافی درباره نیاز خود و معیارهای خرید دوربین داشته باشید تا با تبلیغات فروشنده ها گمراه نشوید.