پارامترهای مهم در خرید پردازنده

پارامترهای مهم در خرید پردازنده

پردازنده چیست؟

پردازنده یا واحد پردازنده مرکزی که به آن (cpu  ( Central Processor Unit هم گفته می شود اصلی ترین و مغز سیستم است که در شکل های مربع یا مستطیل تولید می‌شود که تمامی دستورعمل ها و داده هایی را که از سخت افزار و نرم افزار وارد می شود را از رم دریافت می کند و آن ها را دیکد و پردازش می کند. بر همین اساس باید بقیه قطعات و اجزای نرم افزاری و سخت افزاری را نسبت به آن انتخاب کرد که همین باعث می شود که خرید و انتخاب پردازنده برای سیستم کاری مشکل و مهم باشد بر همین اساس ما در این مطلب سعی بر این داریم که شما را با پارامترهای مهم خرید پردازنده آشنا کنیم.


پارامترهای مهم در خرید پردازنده

شرکت سازنده پردازنده

اولین پارامتری که شما باید در خرید یک پردازنده دقت کنید شرکت سازنده آن پردازنده است. در حال حاضر دو شرکت اینتل (Intel) و  اِی ام دی (AMD)  دو تولیدکننده بزرگ پردازنده در جهان هستند. شرکت اینتل اولین شرکت تولید کننده پردازنده در دنیا است که به نسبت دارای سابقه بیشتری از شرکت اِی دی ام  در این عرصه است و به همین نسبت پردازنده های بیشتری تولید کرده است اما در چند سال اخیر شرکت اِی دی ام نسل جدید پردازنده های خود را ارئه داده که باعث تحول در بازار این قطعه شده است. انتخاب پردازنده بر اساس شرکت تولید کننده بیش تر بستگی به نیاز و هدف شما دارد به صورتی که پردازنده های شرکت اینتل بیشتر برای کامپیوترهای شخصی و سرورها استفاده می‌شود و شرکت اِی ام دی بازار کنسول‌های بازی را در دست دارد و تأمین‌کنندۀ پردازندۀ کنسول‌های بازی در جهان است.


تعداد هسته پردازنده

مهم ترین جز پردازنده هسته آن است که وظیفه پردازش اطلاعات در سیستم را که برعهده پردازنده است در آن انجام می شود در حال حاضر پردازنده ها به صورت تک‌هسته‌، دوهسته، سه‌هسته، چهارهسته‌، شش‌هسته یا هشت‌هسته ارائه می شود که هر چه تعداد هسته در پردازشگر بیش تر باشد سرعت پردازش اطلاعات بیش تر می شود و به اصطلاح پردازشگر قوی تری است اگر بخواهیم به مقایسه هسته های دو شرکت تولید کننده اینتل و اِی دی ام بپردازیم باید گفت که اِی‌ ام ‌دی اصرار بیشتری بر اضافه کردن تعداد هسته داشته و اینتل بر بهینه کردن نوع اجرای دستورالعمل‌ها تمرکز کرده‌است. به همین دلیل است که محصولات اینتل در برنامه‌های جدید عملکرد بهتری دارند و در نرم‌افزارهای تست هم امتیاز بهتری می‌گیرند.


فرکانس پردازنده

پس از تعداد هسته فرکانس پردازنده یا فرکانس کلاک پردازنده یکی دیگر از معیارهای مهم در انتخاب پردازنده است. فرکانس پردازنده همان سرعت انجام عملیات و تعداد عملیاتی است که در لحظه پردازشگر می تواند انجام دهد است هرچه فرکانس پردازنده بالاتر باشد، بدین معنی است که توان پردازش بالاتر است. فرکانس پردازنده را بر اساس گیگاهرتز اندازه گیری می کنند و میسنجند پس در هنگام خرید به فرکانس پردازنده دقت کافی را داشته باشید.

فناوری ساخت پردازندها

یکی دیگر از نکات مهم در خرید پردازنده ها فناوری ساخت آن ها است. درون پردازنده‌ها از ترانزیستورها و اتصالات منطقی آن ها با یکدیگر تشکیل شده‌است. این ترانزیستورها هستند که با روشن و خاموش شدن خود، عملکرد پردازنده را ممکن می کنند. هر چه تعداد این ترانزیستورها در پردازشگر بیش تر باشد پردازشگر به اصطح قوی تر است و شرکت ها سازنده برای بیش تر کردن این ترانزیستورها نمی توانند با همان حجم فیزیکی قبلی در درون پردازشگرها قرار بدهند. به همین دلیل فناوری ساخت پردازنده ها اهمیت پیدا می کند و هر چه که می گذرد سازنده ها به دنبال استفاده کردن ابعاد کوچک تر ترانزیستورها همچون نانومتر هستند. تا مدت‌ها شرکت اینتل در این زمینه پیشتاز بود تا این که شرکت اِی ‌ام‌ دی  با پردازنده‌های سری Ryzen خود تحول عظیمی در این بازار ایجاد کرد.